Javën tjetër ndodh “superhëna”, ja çfarë pritet të shkaktojë

Publikuar tek: bota, më 18:45 28-11-2017 Javën tjetër ndodh “superhëna”, ja çfarë pritet të shkaktojë

Fenomeni i rrallë dhe  i çuditshëm, “superhëna” pritet të ndodhë javën që vjen më 3 dhjetor.

Për herë të fundit ajo ka ndodhur në 14 nëntor të vitit 1948, shkruan The Sun.

Për herë të parë shpjegimin për fenominin e superhënës e solli astrologu Richard Nolle në vitin 1979-të.

Nolle shpjegoi se ky fenomen është "një hënë e plotë që vjen në këndin më të afët me Tokën”.

Sa i përket pasojave, ajo pritet të shkaktojë batica dhe zbatica më të fuqishme që do të dallohen në vendet bregdetare që lagen nga Oqeani Paqsor dhe Atlantik. 

Herën tjetër kur pritet të ndodh ky fenomen do të jetë 25 nëntori i vitit 2034, kështu që të gjithë të apasionuarit pas objekteve qiellore nuk duhet ta humbasin këtë moment. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Test i ri raketor nga Koreja e Veriut
I heq siguresën granatës për një foto, i riu ndahet më dysh nga shpërthimi »
Article Logic
Execution time: 0.010349035263062
array(1) { ["section"]=> string(64) "javen-tjeter-ndodh-superhena-ja-cfare-pritet-te-shkaktoje-101126" }