Jeff Bezos: Pasurinë time prej 131 miliardë dollarësh do ta investojë në hapsirë

Publikuar tek: bota, më 23:35 03-05-2018 Jeff Bezos: Pasurinë time prej 131 miliardë dollarësh do ta investojë në hapsirë

Njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos, ka thënë se do të përdorë pasurinë e tij prej 131 miliardë dollarësh për të udhëtuar në hapësirë dhe për të krijuar vendbanime njerëzore përtej tokës.

Ai po përpiqet të nisë raketën e tij ‘Glenn New’ në orbitën e ulët të tokës deri në vitin 2020.

Kjo shifër do të rritet pasi ai mendon se përdorimi i pasurisë së tij është dicka e duhur kur bëhet fjalë për të vizituar hapësirën.

“E vetmja mënyrë që unë mund të shoh për të përdorur këtë burim shumë financiar është duke i përdorur fitimet e mia në udhëtimin në hapësirë”, tha Bezos, shkruan Daily Mail.
“Unë do të përdor fitimet e mia financiare nga Amazon për të financuar atë”, tha ai.

Drejtori ekzekutiv i Amazon thotë se ka qenë i interesuar për hapësirën që kur ishte pesë vjeç.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013107061386108
array(1) { ["section"]=> string(86) "jeff-bezos-pasurine-time-prej-131-miliarde-dollaresh-do-ta-investoje-ne-hapsire-119394" }