“Jehona mediatike”, Parashqevi Simaku feston sot 49 vjetorin e lindjes

Publikuar tek: kulture-art, më 14:03 01-09-2015

Mjaftoi një deklaratë e kantautorit Gjergj Leka dhe ajo u bë femra më e përfolur e këtyre ditëve në media e në opinionin publik. Sot  këngëtarja kavajase feston 49 vjetorin e saj.

Dhe ndoshta ky është pikërisht momenti për të kujtuar disa nga këngët e saj që publiku askokohe i ka dashur fort.

“Kënga e Qamiles”, “Këndon kumrija”, “Fustanin që ta solla mbrëmë”, “Ky marak, maraku i shkretë”, janë vetëm disa nga perlat folk të kënduara nga Simaku.

Të tjera janë ato që dëgjohen ende edhe nga brezi i ri si” Gëzimi i shtepisë së re”,  “Në moshën e rinisë” “Një mëngjes”, “Në sytë e ty”...

“E duam lumturinë” është një tjetër këngë e Parashqevisë e cila pavarësisht sa thuhet, jeton lumtur, sot në 49 vitet e jetës së saj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0078480243682861
array(1) { ["section"]=> string(73) "jehona-mediatike-parashqevi-simaku-feston-sot-49-vjetorin-e-lindjes-19691" }