Jemeni i shkatërruar nga lufta, përmbytet nga cikloni

Publikuar tek: bota, më 18:28 03-11-2015 Jemeni i shkatërruar nga lufta, përmbytet nga cikloni

I gjunjëzuar nga lufta për një kohë të gjatë, tashmë Jemeni po përballet me një tjetër kërcënim, kësaj here natyror.

Stuhia Tropikale Chapala është e para në histori, që prej regjistrimeve moderne në 1940-ën, që prek një vend Arab, përmes detit Arabik, ku ciklonet janë të pazakonta. Tashmë banorët duhet të përballen edhe me dëmet e mëdha të shkaktuara nga cikloni ndërsa Kombet e Bashkuara shprehen se Jemeni po përballet me krizën më të madhe humanitare në botë.

Vendi është zhytur në kaos këtë vit si pasojë e konfliktit të rebelëve Houthi dhe forcat besnike të presidentit Abdu Rabu Mansour Hadi.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012574911117554
array(1) { ["section"]=> string(58) "jemeni-i-shkaterruar-nga-lufta-permbytet-nga-cikloni-24599" }