Jemi në prag të një lufte Kinë-Indi!?

Publikuar tek: bota, më 23:50 03-07-2017 Jemi në prag të një lufte Kinë-Indi!?

Dy nga superfuqitë më të mëdha ta botës, Kina dhe India po shkojnë drejt një përplasje.

Raportimet e mediave lokale më të mëdha thonë se trupat indiane dhe ata kineze janë duke u përballur sërish. Kjo përballje e trupave ushtarake, që është parë deri në përleshje fizike është vënë re në territoret e kontestuara në Arunachal dhe në Ladakh, rajone këto që shtrihen ndërmjet shteteve të Indisë, Kinës dhe të Butanit, shkruajnë mediet ndërkombëtare.

Ndërsa tonet kanë qenë të ashpra mes shteteve, sërish është treguar kujdes nga institucionet përkatëse të vendeve për të ruajtur paqen në kufirin e Sikkim. Përplasja aktual tregon shenja të përshkallëzimit të përkeqësimit të situatës mes Pekinit dhe Nju-Delhit. Sipas “The Times of India”, të dyja vendet kanë ngritur post-blloqe ushtarake me njerëz në tri kryqëzime të ndryshme. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011898994445801
array(1) { ["section"]=> string(41) "jemi-ne-prag-te-nje-lufte-kine-indi-84892" }