Jepet ALARMI për sot: Një stuhi diellore do të godasë tokën

Publikuar tek: barometri, më 08:40 14-03-2018 Jepet ALARMI për sot: Një stuhi diellore do të godasë tokën Foto ilustruese

Një stuhi diellore pritet të godasë Tokën.

Lajmi është bërë i ditur nga Daily Mail, e cila shkruan se kjo stuhi diellore do të shkaktojë probleme serioze, dhe sidomos me energjinë elektrike. Pritet që të ketë probleme të mëdha në furnizimimin me energji.

Kjo stuhi diellore ka të bëjë me faktin se janë formuar “çarje të ekuinoksit”, në fushën magnetike të Tokës, sipas disa shkencëtarëve ndodhin çdo vit rreth ekuinoksëve të 20 Marsit dhe 23 Shtatorit.

Grimcat magnetike të ngarkuara nga stuhia diellore mund të ndërhyjnë me makineritë në orbitën e Tokës, si dhe në sipërfaqen e planetit. Sakaq, mund të krijojnë shkëndija elektrike që mund të krijojnë probleme për transmetimin e energjisë elektrike.

4-99_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023532867431641
array(1) { ["section"]=> string(65) "jepet-alarmi-per-sot-nje-stuhi-diellore-do-te-godase-token-113190" }