Jepet çmimi Nobel në Kimi, ja 3 shkencëtarët fitues (EMRAT)

Publikuar tek: kulture-art, më 11:45 04-10-2017 Jepet çmimi Nobel në Kimi, ja 3 shkencëtarët fitues (EMRAT)

Shkencëtarët Jacques Dubochet, Joachim Frank dhe Richard Henderson fitojnë këtë të mërkurë Çmimin Nobel të Kimisë për vitin 2017 për zhvillimin e mikroskopisë së krioelektroneve që thjeshton dhe përmirëson imazhin e biomolekulave.

"Kjo metodë ka lëvizur biokiminë në një epokë të re", tha Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave në një deklaratë për dhënien e çmimit prej 9 milionë kruna suedeze ($ 1.1 milion).

"Studiuesit tani mund të ngrenë biomolekulat në mes të lëvizjes dhe të përfytyrojnë proceset që kurrë nuk kanë parë, gjë që është vendimtare për të kuptuarit themelor të kimisë së jetës dhe për zhvillimin e produkteve farmaceutike". Kimia është e treta e Çmimeve Nobel të këtij viti pasi më herët u dhanë çmimet në mjekësi dhe fizike.

Nesër jepet edhe çmimi Nobel për Letërsinë.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024188995361328
array(1) { ["section"]=> string(62) "jepet-cmimi-nobel-ne-kimi-ja-3-shkencetaret-fitues-emrat-94688" }