Jeta në Alepo, një vit pas shkatërrimit

Publikuar tek: bota, më 17:24 24-12-2017 Jeta në Alepo, një vit pas shkatërrimit

Fëmijë që lypin, shumë prej të cilëve janë jetimë ose kanë humbur të afërmit e tyre në kaosin e bombarrdimeve dhe lëvizjeve masive të civilëve gjatë ditëve të fundit të betejës, shkruan gazeta franceze “Le Monde” në një një reportazh për qytetin sirian Aepo një vit pas shkatërrimit.

Organizatat humanitare vazhdojnë të përpiqen për gjetjen e antarëve të familjeve të cilët dëri më tani deklarohen të humbur.

Rrugët kryesore të qytetit janë bërë përsëri të kalueshme, shkruan Le Monde. Por ndërtesat vazhdojnë akoma të rrëfejnë tmerrin e bombardimeve brutale nga avionët ushtarakë rusë.

"Sytë janë surrealë, tregon akoma mosbesues”, rrëfen një qytetar .” Unë kurrë nuk do të harroj sytë e atyre që zbuluan gjendjen e shtëpisë së tyre.”

Alepo ishte një ndër qytetet sirianë që u dëmtua më shumë nga lufta në Siri e cila la rreth 450 mijë të vrarë që nga fillimi i saj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Turqia shkarkon mbi 2,700 punonjës administrate, dyshohen për lidhje me terroristët
“Një president i keq”, kush është kandidati që mund të sfidojë Vladimir Putin? »
Article Logic
Execution time: 0.01490592956543
array(1) { ["section"]=> string(45) "jeta-ne-alepo-nje-vit-pas-shkaterrimit-104235" }