Jeta nën drejtimin e ISIS, dy gra flimojnë në fshehtësi në Raqa të Sirisë

Publikuar tek: bota, më 16:57 14-03-2016

Si është jeta në ato qytete që kontrollohen nga ISIS? Tabloidi suedes “Expressen” ka publikuar një video-reportazh që tregon momente të filmuara në Raqa të Sirisë nga dy gra siriane.

Gratë kanë rrezikuar shumë pasi nëse zbuloheshin ato edhe mund të ekzekutoheshin. Megjithatë, Omran dhe Oum kanë deklaruar se ato dëshironin të tregonin pjesë nga jeta e tyre dhe frika e vazhdueshme që ndjejnë nga terroristët.

Në rrugë situata duket e qetë, ndërsa shumica e meshkujve lëvizin me armë në krah. Dyqanet janë të hapura, si dhe të bën përshtypje fakti se në bojrat e flokëve për femrat, fytyrat janë mbuluar.

Jo vetëm dyqane ushqimore apo kozmetike qëndrojnë të hapura në Raqa, por edhe servise dhe nuk mungojnë makinat luksoze që rregullohen aty.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Peshkaqeni tmerron plazhistët, shpëton në moment të fundit çifti i moshuar (Video)
1 në 3 fëmijë sirian nuk di asgjë tjetër përveç luftës »
Article Logic
Execution time: 0.010725021362305
array(1) { ["section"]=> string(78) "jeta-nen-drejtimin-e-isis-dy-gra-flimojne-ne-fshehtesi-ne-raqa-te-sirise-35064" }