Jetëgjatësia në Gjermani vazhdon të rritet, arrin rekorde të reja

Publikuar tek: bota, më 12:35 22-04-2015 Jetëgjatësia në Gjermani vazhdon të rritet, arrin rekorde të reja

DW.DE

Djemtë e porsalindur në gjermani kanë një jetëgjatësi përafërsisht deri në moshën 78 vjeçare dhe vajzat 5 vjet më shumë. Të dyja këto vlerësime nga qeveria gjermane vendosin rekordin më të latrë të të gjitha kohërave.

Sipas të dhënave nga Zyra Federale e Statistikave në Gjermani, jetëgjatësia është gjithmonë në rritje. Autoritetet kanë publikuar të dhëna edhe për të moshuarit, ku një 65 vjeçar mund të shohë përpara edhe 17.5 vite jetë ndërkohë që një femër e të njëjtës moshë mund të ketë edhe 20 vjet e 9 muaj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021365880966187
array(1) { ["section"]=> string(69) "jetegjatesia-ne-gjermani-vazhdon-te-rritet-arrin-rekorde-te-reja-9415" }