“Jingle Bells” nuk është kënga e Krishtlindjes

Publikuar tek: bota, më 19:40 25-12-2017 “Jingle Bells” nuk është kënga e Krishtlindjes

“Jingle Bells” nuk është një kënga e Krishtlindjeve edhe pse shumë e çuditshme, por kjo është e vërtetë.

Kënga “Jingle Bells” në të vërtetë ishte shkruar fillimisht si një muzikë për festën e “Falenderimeve”.

Kënga është shkruar në vitin 1857 nga James Pierpont. "Jingle Bells” është një këngë klasike amerikane për festën e “Falenderimeve” dhe u titullua "One Horse Open Sleigh" kur u konceptua së pari.

Jingle Bells është në thelb vetëm për argëtimin e dimrit në përgjithësi, shkruan 'Guardian' dhe fakti që nuk është shkruar ndonjëherë për Krishtlindje mund të dallohet nëse shqyrton disa nga vargjet e tjera që ndoshta nuk i keni dëgjuar. /Newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Projekt për të mbrojtur pemët nga elefantët, bletët mund të hyjnë në punë...
17-vjeçarja me kancer në tru sfidon mjekët, vetëm pasi familja mori një vendim të guximshëm »
Article Logic
Execution time: 0.011827945709229
array(1) { ["section"]=> string(51) "jingle-bells-nuk-eshte-kenga-e-krishtlindjes-104349" }