‘’Jo drogës’’, policia sensibilizon nxënësit

Publikuar tek: aktualitet, më 09:39 11-03-2015 ‘’Jo drogës’’, policia sensibilizon nxënësit Nga cikli i programit ''Jo drogës'' tek nxënësit

Policia ka nisur një program sensibilizues për të bindur nxënësit  12-13 vjeç që t’i qëndrojnë larg drogës.

Nga ky program në të gjithë vendin përfitojnë 17 364 nxënës. Gjatë këtij viti janë përfshirë në këtë program ndërgjegjësimi 112 shkolla më shumë dhe rreth 59% më shumë fëmijë. Cikli i mësimit është menduar të përmbajë 3 tema ‘’Duhani’’, ‘’Alkooli’’ dhe ‘’Marijuana’’. Grupet mësimdhënës do të kenë dy policë dhe një mësues biologjie dhe kimie.

Policia bën me dije se deri në muajin mars ka përfunduar trajtimi i temës së parë “Alkooli” në 300 shkolla 9-vjeçare, tema e dytë “Duhani” është zhvilluar në rreth 55% të shkollave, ndërkohë që në disa qarqe ka filluar trajtimi i temës së tretë “Marijuana”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Falsifikoi vërtetimin e gjakmarrjes për azil, ndiqet penalisht kryetari i Komunës
Itali/ Shtohet numri i shqiptarëve të arrestuar për drogë, edhe 6 të tjerë në pranga »
Article Logic
Execution time: 0.01246190071106
array(1) { ["section"]=> string(44) "jo-droges-policia-sensibilizon-nxenesit-5503" }