Jo më Putin: Publikohet lista me 75 njerëzit më të fuqishëm në botë, ja kush kryeson

Publikuar tek: bota, më 22:31 11-05-2018 Jo më Putin: Publikohet lista me 75 njerëzit më të fuqishëm në botë, ja kush kryeson

Revista amerikane Forbes ka publikuar listën me 75 personat më të fuqishëm në botë për vitin 2018.

Vendin e parë në listën e “njerëzve më të fuqishëm në botë 2018” e zë presidenti i Kinës Xi Jinping, në vendin e dytë presidenti i Rusisë Vladimir Putin ndërsa në të tretin presidenti i SHBA-ve Donald Trump.

"Forbes" shkruan se në përgatitjen e listës prej 75 persona merren parasysh aftësitë e tyrenë ndikimin e njerëzve dhe efektiviteti i përdorimit të burimeve financiare dhe të pushtetit që kanë në duar.

Xi Jinping u radhit në vendin e parë duke e kaluar presidentin rus Putin i cili për 4 vite me radhë e kryesonte këtë listë.

Gjithashtu lista e 2018-ës është pasuruar edhe me personazhe të rinj, siç është presidenti francez Emmanuel Macron apo princi i kurorës në Arabinë Saudite, Mohammed bin Salman Al Saud.

zsdfsdgwerhe4h.jpg

Ndërsa top 10 është si më poshtë:

1. Presidenti i Kinës Xi Jinping

2. Presidenti i Rusisë Vladimir Putin

3. Presidenti i SHBA-ve Donald Trump

4. Kancelarja gjermane Angela Merkel

5. Themeluesi i Amazonit Jeff Bezos

6. Udhëheqësi i Kishës Katolike Papa Françesku

7. Themeluesi i Microsoft-it Bill Gates

8. Princi Trashëgimtar i Arabisë Saudite Muhammed bin Salman

9. Kryeministri i Indisë Narendra Modi

10. Njëri nga themeluesit e Google Larry Page

Për të parë listën e plotë klikoni këtu!

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012646913528442
array(1) { ["section"]=> string(89) "jo-me-putin-publikohet-lista-me-75-njerezit-me-te-fuqishem-ne-bote-ja-kush-kryeson-120428" }