Jo vetëm policia dhe drejtësia, hyjnë në sitën e vetting-ut edhe këta ZYRTARË TË LARTË

Publikuar tek: politike, më 16:40 23-02-2018 Jo vetëm policia dhe drejtësia, hyjnë në sitën e vetting-ut edhe këta ZYRTARË TË LARTË

Jo vetëm policia dhe drejtësia (prokurorët dhe gjyqtarët), tashmë procesit të vettingut do t’i nënshtrohet edhe një tjetër kategori e rëndësishme zyrtarësh.

Është fjala për diplomatët, të cilët sipas Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit 1944-1991 pritet t’i nënshtrohen sitës së Komisionit të Verifikimit të Figurës për spiunazhin.  

Në këtë proces kanë aplikuar të marrin pjesë 250 persona nga personeli i Shërbimit Diplomatik.

“250 aplikime nga personeli i Sherbimit Diplomatik dorezuar per verifikim figure ne #AIDSSh per tiu pergjigjur pyetjeve nese personi ka qene bashkepunetor aktiv apo i favorizuar i Sigurimit, nese ka qene i ndjekur per spiunazh te huaj apo per terrorizem, dhe se si figuron ne dokumentat e ish sigurimit #vetting”, shkruhet në njoftimin e Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit. 

 

aaaaa.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011709213256836
array(1) { ["section"]=> string(92) "jo-vetem-policia-dhe-drejtesia-hyjne-ne-siten-e-vetting-ut-edhe-keta-zyrtare-te-larte-111218" }