Jo vetëm Skënderbeu, autori i masakrës në Zelandën e Re shkroi emrin e një SHQIPTARI tjetër të njohur

Publikuar tek: bota, më 20:08 15-03-2019 Jo vetëm Skënderbeu, autori i masakrës në Zelandën e Re shkroi emrin e një SHQIPTARI tjetër të njohur

Autori i masakrës në një Xhami në Zelandën e Re, ishte frymëzuar ndër të tjera nga konfliktet shumëvjeçare ndëretnike por edhe fetare në Ballkan.

Në makinë ai dëgjonte këngën e ushtrisë serbe gjatë masakrës së myslimanëve të Bosnjes. Ndërsa në armë kishte shkruar emra të dalluar për luftën kundër pushtuesve, veçanërisht atyre të besimit mysliman në Ballkan por edhe më Gjerë.

“Skënderbeu” ishte shkruar prej tij në pjesën e sipërme të armës me të cilën qëlloi për vdekje 49 besimtarë myslimanë në një Xhami të gjytetit. Por në karikatorët e armës bie në sy edhe një tjetër emër shqiptar, bëhet fjalë për Gjergj Arianitin, princin që përkrahu Skënderbeun dhe i dedikoi jetën e tij luftës kundër Perandorisë Osmane.

Ndër të tjera bie në sy edhe emri Marco Antonio Bragadin, një gjeneral venecian që udhëhoqi rezistencën ndaj osmanëve në vitet 1600 në ishullin e Qipros. Më poshtë emrat e shpjeguar nga Daily Sabah:

dfvggrthr5tjh54rj.jpg

dfgrthjtrjytrj.jpg

dsfgedghrtj5tjk.jpg

dfgrftghrj5j.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090460777282715
array(1) { ["section"]=> string(107) "jo-vetem-skenderbeu-autori-i-masakres-ne-zelanden-e-re-shkroi-emrin-e-nje-shqiptari-tjeter-te-njohur-156573" }