Joe Biden do firmosë menjëherë 17 urdhra ekzekutivë për të “zhbërë” politikat e Trump, rivendos programet e epokës Obama

Publikuar tek: bota, më 11:56 20-01-2021 Joe Biden do firmosë menjëherë 17 urdhra ekzekutivë për të “zhbërë” politikat e Trump, rivendos programet e epokës Obama Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden do të nënshkruajë 17 urdhra ekzekutivë në orët e para të presidencës së tij.

Mediat amerikane bëjnë me dije se urdhrat janë kryesisht politika të epokës së Obamës dhe që kanë për qëllim të përmbysin ato që Biden i quan “dëmet më të mëdha” të administratës Trump.

Biden pritet t’i nënshkruajë urdhrat ekzekutivë në Zyrën Ovale pas përurimit, teksa ka thënë se është i vendosur të paraqesë një vizion “largpamës” për presidencën e tij.

Muri në kufi

Joe Biden do të urdhërojë të ndërpritet menjëherë financimi i ndërtimit të murit në kufi me Meksikën. Ekipi i Biden tha se mast e reja do të lejojnë që Departamenti i Sigurisë Kombëtare dhe agjencitë e tjera të vendosin “politika të zbatimit të imigracionit civil që mbrojnë më mirë popullin amerikan” dhe që janë “në përputhje me vlerat dhe përparësitë e SHBA”.

Kthimi në Paris

Biden do të nënshkruajë urdhrin për t’iu ribashkuar Marrëveshjes së Klimës në Paris. Një vit më parë Donald Trump zyrtarizoi largimin e SHBA-së. Marrëveshja e Parisit është një pakt global i krijuar gjatë administratës së Obamës për të luftuar ndryshimin e klimës, raporton Newsbomb.al.

Kriza e strehimit

Biden tha se do të nënshkruajë edhe një urdhër që do të ndalojë dëbimin nga banesa të qytetarëve në krizë ekonomike për shkak të pandemisë së koronavirusit. Drejtori i Këshillit Ekonomik Kombëtar Brian Deese tha se masat emergjente “janë të rëndësishme dhe do të ndihmojnë miliona familje”.

Betimi i etikës

Biden gjithashtu do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për “rivendosjen dhe ruajtjen e besimit publik dhe qeverisë”, dhe do të urdhërojë çdo të emëruar në degën ekzekutive të nënshkruajnë “premtimin e etikës”, i cili do të sigurojë që punonjësit të veprojnë në interes të popullit amerikan dhe jo për përfitime personale.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shfaqet për herë të parë pas disa muajsh i “zhdukur” miliarderi kinez Jack Ma
Kapet shqiptari me 5 kg KOKAINË të shënjuar “LAMBO”, ja çfarë e tradhëtoi (DETAJE) »
Article Logic
Execution time: 0.011204957962036
array(1) { ["section"]=> string(124) "joe-biden-do-firmose-menjehere-17-urdhra-ekzekutive-per-te-zhbere-politikat-e-trump-rivendos-programet-e-epokes-obama-235689" }