Joe Biden nis punën për formimin e kabinetit qeverisës, rikthime të ish-zyrtarëve në administratën Obama

Publikuar tek: bota, më 19:06 23-11-2020 Joe Biden nis punën për formimin e kabinetit qeverisës, rikthime të ish-zyrtarëve në administratën Obama Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden

Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden, ka zgjedhur pjesëtarët të cilët do jenë pjesë e kabinetit gjatë mandatit të tij në krye të “Shtëpisë së Bardhë”.

Pozicioni që konsiderohet si ndër më të rëndësishmit është ai i Sekretarit të Shtetit, të cilin Biden ia ka besuar diplomatit amerikan Antoni Blinken.

Blinken është një emër i njohur për politikën amerikane pasi ka shërbyer si zëvendës sekretar dhe si zëvendës këshilltar i Sigurisë Kombëtare gjatë presidencës së Barack Obama-s.

Pozicioni i Sekretarit të Sigurisë Kombëtare i është caktuar Alejandro Mayorkas, i cili e ka mbajtur këtë post edhe gjatë viteve 2013 deri në 2016.

Gjithashtu, demokrati bëri me dije se ish-Sekratri i Shtetit John Kerry, do të mbajë pozicionin si i dërguari special për çështjen e klimës në Këshillin Kombëtarë për Sigurinë, hera e parë që dikush emërohet në këtë post.

Ndërkohë, Avril Haines, ish-drejtoresha e CIA-s është caktuar si liderja për Inteligjencën Kombëtare dhe do jetë femra e parë që do të mbajë këtë post.

Gjithashtu, Jake Sullivan do të shërbejë si këshilltari i Sigurisë në Shtëpinë e Bardhë.

Ambasadorja Amerikane në Kombet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield do të emërohet Linda Thomas-Greenfield.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkatërrohet grupit shqiptar i drogës në Hollandë, i sekuestrohen 600 mijë euro dhe qindra bimë kanabisi, mes të arrestuarve edhe gra (DETAJE)
Vaksina e Covid-19 “TRONDIT” bursën, dollari pëson zbritje të frikshme »
Article Logic
Execution time: 0.01063084602356
array(1) { ["section"]=> string(110) "joe-biden-nis-punen-per-formimin-e-kabinetit-qeverises-rikthime-te-ish-zyrtareve-ne-administraten-obama-228853" }