Joe Biden shpall KANDIDATURËN për President në SHBA

Publikuar tek: bota, më 12:50 25-04-2019 Joe Biden shpall KANDIDATURËN për President në SHBA

Ish-nënpresidenti i SHBA Joe Biden shpall kandidaturën për zgjedhjet presidenciale, duke i dhënë fund spekulimeve prej muajsh.

Në një njoftim, Biden paralajmëroi se "vlerat thelbësore të kombit ... demokracia jonë, gjithçka që e ka bërë Amerikën amerikane është në rrezik", tha ai.

76-vjeçari hyn në një garë të mbushur duke përfaqësuar demokratë në zgjehdjet e vitit 2020.

Në njoftimin e tij, Z. Biden kujton reagimin shumë kritik të Presidentit Donald Trump ndaj trazirave të bardha nacionaliste të Charlottesville të vitit 2017, duke thënë se SHBA është në një "betejë për shpirtin e këtij kombi".

"Nëse i japim Donald Trump tetë vjet në Shtëpinë e Bardhë, ai do të ndryshojë përgjithmonë dhe thelbësisht karakterin e këtij kombi, kush jemi dhe nuk mund të qëndrojmë dhe të shikojmë që të ndodhë".

Tashmë janë bërë 20 kandidatë demokratë që luftojnë për të fituar kandidaturën për zgjedhjet presidenciale, ndërsa emra të tjerë më pak të njohur mund t’i bashkohen garës.

Joe Biden, , bëhet ndër kandidatët kryesor bashkë me senatorin nga Vermonti, Bernie Sanders, i cili udhëheqë në shumë anketa dhe është dëshmuar si mbledhës i mirë fondesh.

Kujtojmë se Biden është më me përvojë nga kandidatët demokratë. Ai ka qenë senator 6 vite, shërbeu si zëvendës i Presidentit Barak Obama për dy mandate.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01232385635376
array(1) { ["section"]=> string(58) "joe-biden-shpall-kandidaturen-per-president-ne-shba-161802" }