John Kerry akuzon publikisht David Cameron për dështimin në Siri

Publikuar tek: bota, më 18:17 06-01-2017 John Kerry akuzon publikisht David Cameron për dështimin në Siri

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka akuzuar publikisht ish-kryeministrin e Britanisë së Madhe, David Cameron për dështimin e Perëndimit në çështjen siriane.

Gjatë një konference për mediat, Kerry tha se plani i presidentit Barcak Obama për të ndërhyrë ushtarakisht pasi u provua se regjimi i Bashar al Assad kishte përdorur armët kimike kundër civilëve, u rrëzua kur Cameron dërgoi vendimin për ndërhyrje ushtarake në Kuvend dhe deputetët votuan kundër.

“Ne po lëvizmin përpara në këtë çështje kur mësuam se kryeministri David Cameron shkoi në Kuvend dhe kërkoi miratimin për t’u bashkuar në aksionin që ne do të ndërmerrnim. Dhe e dini çfarë? Kuvendi votoi jo, duke e refuzuar atë”, tha Kerry.

Kjo deklaratë e sekretarit amerikan u bë vetëm një javë pasi kryeministrja britanike, Theresa May kritikoi qëndrimin e Kerryt ndaj Izraelit, i cili e përshkroi qeverinë e Benjamin Netanjahut si të djathtë radikale. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099058151245117
array(1) { ["section"]=> string(70) "john-kerry-akuzon-publikisht-david-cameron-per-deshtimin-ne-siri-64769" }