John Kerry mesazh urimi për Kosovën me rastin e 8 vjetorit të pavarësisë

Publikuar tek: rajon, më 20:39 16-02-2016 John Kerry mesazh urimi për Kosovën me rastin e 8 vjetorit të pavarësisë

Me rastin e 8 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, përshëndeti përparimin që vendi ka bërë drejt integrimit Euro-Atlantik.

"Në emër të Presidentit Obama dhe qytetarëve të Shteteve të Bashkuara, kam kënaqësinë t’i dërgoj urimet më të mira popullit të Republikës së Kosovës, ndërkohë që ju festoni tetë vjetorin e pavarësisë më 17 shkurt. Gjatë vizitës sime në Kosovë në dhjetor, përshëndeta përparimin që vendi juaj ka bërë kohët e fundit drejt integrimit Euro-Atlantik. Ky përparim përfshin avancimin e dialogut të lehtësuar nga BE-ja me Serbinë, nënshkrimin e një marrëveshjeje për kufirin me Malin e Zi, sigurimin e një marrëveshjeje me Korporatën Sfida e Mijëvjeçarit dhe nënshkrimin e një Marrëveshjeje të Stabilizim Asociimit me Bashkimin Evropian. Këto dhe hapa të tjera tregojnë vendosmërinë tuaj për t'u bërë anëtare e plotë dhe produktive e komunitetit Euro-Atlantik. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë pranë Kosovës, ndërkohë që ajo merr vendimet e vështira dhe të nevojshme për të ecur më tej në rrugën drejt stabilitetit, begatisë dhe integrimit më të madh rajonal. Shtetet e Bashkuara vlerësojnë miqësinë e me të gjithë popullin e Kosovës dhe ju urojnë edhe një herë në këtë ditë të veçantë”, thuhet në mesazhin e Kerry.

Më 17 shkurt të 2008-ës, Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia. 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019150972366333
array(1) { ["section"]=> string(78) "john-kerry-mesazh-urimi-per-kosoven-me-rastin-e-8-vjetorit-te-pavaresise-32764" }