Jolie lufton sërish me kancerin, heq vezoret dhe gypat e fallopit: Dua të jetoj për fëmijët e mi

Publikuar tek: bota, më 11:06 24-03-2015 Jolie lufton sërish me kancerin, heq vezoret dhe gypat e fallopit: Dua të jetoj për fëmijët e mi

Aktorja Angelina Jolie ka  hequr vezoret e saj dhe tubat fallopiane si një masë parandaluese kundër kancerit. Në një korrenspondencë për New York Times, Jolie tha se ajo kishte kryer një operacion javën e kaluar pasi  mbart një gjen që i dha një rrezik  prej 50% të zhvillimit të kancerit. "Nuk është e lehtë për të marë këto vendime," tha ajo. "Por është e mundur për të marrë kontrollin dhe për të trajtuar seriozisht çdo çështje shëndetësore."

 Jolie e cila është e martuar me aktorin Hollywood Brad Pitt, ka zgjedhur të heqë vezoret e saj dhe tubat fallopiane pas një “check-up-i” dy javë më parë.

Në një artikull, me titull Angelina Jolie Pitt: Ditari i një Kirurgjie, ajo tha se një test i gjakut zbuloi "një numër" të shënuesve të larta inflamatore që mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit dhe i është thënë të trajtohej menjëherë nga një kirurg .

"Unë shkova me atë që imagjinoj se mijëra gra të tjera kanë ndjerë. I thashë vetes që të qëndroj e qetë, të jem e fortë, dhe se unë nuk kisha asnjë arsye për të menduar se nuk do të jetoja për të parë fëmijët e mi të rriten dhe për të përmbushur nipërit e mbesat e mia, " shkroi Jolie.

"Telefonova burrin tim në Francë, i cili ishte ishte në një fluturim me avion. Gjëja e bukur në momente të tilla në jetë është ti je shumë e kthjellët. Ti e di se për çfarë duhet të jetosh dhe se çfarë ka vërtet rëndësi. "

Pas konsultimit Jolie vendosi të hiqte vezoret e saj dhe gypin e fallopit. Nëna e saj, gjyshja dhe halla gjithë vdiq nga sëmundja.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012899160385132
array(1) { ["section"]=> string(99) "jolie-lufton-serish-me-kancerin-heq-vezoret-dhe-gypat-e-fallopit-dua-te-jetoj-per-femijet-e-mi-6783" }