‘Ju që lodheni dhe nuk ankoheni’, Skënder Brataj mesazh infermierëve nga karantina: Kemi vetëm një fjalë, faleminderit

Publikuar tek: aktualitet, më 19:55 31-03-2020 ‘Ju që lodheni dhe nuk ankoheni’, Skënder Brataj mesazh infermierëve nga karantina: Kemi vetëm një fjalë, faleminderit

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i ka kushtuar një mesazh falenderues infermierëve, që po përballen me Covid-19.

Ai e ka shkruar këtë mesazh në shqip dhe italisht, ku i falenderon pafund infermierët.

Sipas Bratajt, ata janë në krahun e çdokujt përditë, lajnë pacientët, i ndërrojnë, i pastrojnë dhe nuk ankohen.

Kujtojmë që Brataj ndodhet prej pesë ditësh i karantinuar në shtëpi, pasi doli pozitiv nga Covid-19.

Mesazhi i plotë:

Ti që përgjigjesh në telefon: urgjenca, si mund t’ju ndihmoj?

Ti që thua faleminderit edhe kur të ofendojnë.

Ti që përgjigjesh faleminderit edhe kur të përgjigjen s’kam nevojë.

Ti që përgjigjesh: po doktor, tani po e përgatis.

Ti që ngre pacientin pa u ankuar se peshon.

Ti që pacientët çdo ditë i ndërron.

Ti që çdo ditë i lan dhe pastron.

Ti që çdo ditë dikush të qorton.

Ti që djersët nga balli i fshin atje në sallë.

Ti që shumë herë kafetë na sjell.

Ti që fëmijët shpesh i abandonon.

Ti që familjen shpesh e harron.

Ti që në krahun tim çdo ditë qëndron.

INFERMIER/INFERMIERE TË QUAJNË!

Ne kemi vetëm një fjalë: JU FALENDEROJMË!

Tu che rispondi al telefono: urgenza, come posso aiutarti?

Tu che diçi grazie anche quando ti offendono.

Tu che rispondi grazie anche quando ti dicono non ho bisogno.

Tu che rispondi: si dottore, ora la preparo.

Tu che alzi i pazienti senza lamentarsi quanto pesa.

Tu che i pazienti le cambi ogni giorno.

Tu che i pazienti ogni giorno le lavi e gli pulisci.

Tu che ogni giorno qualcuno ti sgrida.

Tu che il sudore dalla fronte pulisci in sala operatoria.

Tu che spesso il caffè ce lo porti.

Tu che i figli spesso abbandoni.

Tu che la famiglia spesso dimentichi.

Tu che ogni giorno mi stai a fianco.

INFERMIER/INFERMIERE TI CHIAMI!

Noi abbiamo solo una parola: VI RINGRAZIOAMO!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086188316345215
array(1) { ["section"]=> string(120) "ju-qe-lodheni-dhe-nuk-ankoheni-skender-brataj-mesazh-infermiereve-nga-karantina-kemi-vetem-nje-fjale-faleminderit-200830" }