Juncker: Prespektivë europiane për Ballkanin perëndimor ose rajoni kthehet në vitet ‘90

Publikuar tek: bota, më 19:46 12-01-2018 Juncker: Prespektivë europiane për Ballkanin perëndimor ose rajoni kthehet në vitet ‘90

Presidenti i Këshillit Europian, Jean Claude Juncker deklaron se është e nevojshme që Ballkanit Perëndimor t’i sigurohet një prespektivë e qartë europiane, në të kundërt rajoni rrezikon të kthehet pas në vitet ’90.

Deklaratën Juncker e ka bërë nga kryeqyteti i Bullgarisë, Sofja, gjatë nisjes zyrtare të presidencës gjashtë-mujore.

"Është jashtëzakonisht e rëndësishme që Ballkani Perëndimor të ketë dhe të konfirmojë edhe një herë një perspektivë të qartë evropiane", tha ai, raporton Radio Evropa e Lirë.

"Përndryshe, rreziku ekziston në këtë rajon shumë të komplikuar të Evropës, që ne mund të shohim ngjarje të cilat mund ta kthejnë në fillim të nëntëdhjetave të shekullit të kaluar", shtoi Juncker.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet në Londër shqiptari, e kishte mbushur shtëpinë dhe dyqanin me refugjatë
Trump paralajmëron ndryshimin e politikës me Iranin: Do të tërhiqem nga marrëveshja menjëherë »
Article Logic
Execution time: 0.011564970016479
array(1) { ["section"]=> string(92) "juncker-prespektive-europiane-per-ballkanin-perendimor-ose-rajoni-kthehet-ne-vitet-90-106367" }