Juventus turpëron Dortmundin dhe kualifikohet, edhe Barcelona në çerekfinale

Publikuar tek: sport, më 20:57 18-03-2015

Juventus ka mposhtur 3-0 Borussia Dortmund në “Signal Iduna Park”, duke siguruar biletën për në çerekfinalet e Champions League.

Me një Tevez që ishte në formën e tij më të mirë, Juventus kaloi i pari në avantazh pikërisht me argjentinasin që në minutën e tretë të ndeshjes. Skuadra e Allegrit, ndonëse kishte siguruar një fitore 2-1 në ndeshjen parë në Torino, i kishte vendosur vetes objektiv vetëm fitoren.

Një gol i Morata-s në minutën e 70 dhe sërish Tevez në të 79-ën e dërguan zonjën e vjetër në fazën tjetër të kompeticionit më të rëndësishëm europian.

Barcelona është çerekfinalistja e fundit e Champions League. Katalanasit janë mjaftuar me një fitore minimale 1-0 ndaj Manchester City-t për të siguruar kalimin në fazën tjetër.

Ishte goli i Rakitic në minutën e 31 ai që i dha avantazhin Barcelonës në këtë ndeshje, rezultat i cili nuk ndryshoi deri në përfundim të takimit. Anglezët patën një mundësi të përkryer për të barazuar shifrat në “Camp Nou”, por Sergio Aguero dështoi nga pika e bardhë e penalltisë.

Me përfundimin e dy ndeshjeve të fundit janë përcaktuar edhe skuadrat që do të luajnë në çerekfinalet e Champions League, me objektivin e vetëm për të vijuar e tej ecurinë e tyre në këtë kompeticion.

Skuadrat çerekfinaliste:

Rel Madrid

Porto

PSG

Bayern Munich

Atletico Madrid

Monaco

Juventus

Barcelona


Super goli i Tevez ndaj Dortmund (Video)

Në stadiumin “Signal Iduna Park” është duke u luajtur ndeshja midis Dortmund dhe Juventus e vlefshme për kualifikimin në raundin e ccerekfinaleve të Champions League.

Është Juventus ai që ka kaluar i pari në avantazh me anë të një supergoli të realizuar nga argjentinasi Carlos Tevez në minutën e 3-të.

Ndërkohë që ndeshja tjetër që po zhvillohet aktuliasht është ajo midis Barcelonës dhe Manchester Cityt.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.19177579879761
array(1) { ["section"]=> string(80) "juventus-turperon-dortmundin-dhe-kualifikohet-edhe-barcelona-ne-cerekfinale-6298" }