Ka 400 milionë ton naftë dhe Shqipëria renditet e 9-a në botë për çmimin më të lartë

Publikuar tek: aktualitet, më 18:36 14-08-2015 Ka 400 milionë ton naftë dhe Shqipëria renditet e 9-a në botë për çmimin më të lartë

Një tjetër raport e vendos Shqipërinë në një renditje rekord për çmimin më të lartë të naftës në botë.

Sipas raportit të “Fuel Prices Europe”, Shqipëria renditet e 9-a në botë për çmimin më të lartë të naftës për litër, ndërkohë që pas na lënë të gjitha vendet e rajonit, ku Kosova renditet e 27-a, Greqia e 23-a dhe Mali i Zi në vendin e 31.

Shqipëria renditet përkrah dy shteteve që në raporte të tjera, zënë vendet e para për mirëqënie, Finlanda dhe Danimarka. Këto statistika tronditëse, vijnë në një kohë kur në industrinë e burimeve të hidrokarbureve në Shqipëri kanë hyrë kompanitë gjigande si BP dhe SHELL.

Shqipëria përllogaritet të ketë rezerva marramendëse të naftës. Vetëm në zonën e Shpiragut rezervat e naftës mund të arrijnë nga 500 deri në 800 milionë fuçi. Sipas Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore, në total përllogaritet të ketë rreth 400 milionë ton naftë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sali Berisha nuk ndalet së talluri me kryeministrin, shihni si e ironizon këtë herë (FOTO)
Aksident në Shkodër, dyshohet për një të plagosur rëndë »
Article Logic
Execution time: 0.011241912841797
array(1) { ["section"]=> string(90) "ka-400-milione-ton-nafte-dhe-shqiperia-renditet-e-9-a-ne-bote-per-cmimin-me-te-larte-18392" }