Ka çuar në Kuvend ligjin për importin e plehrave, por Shalsi flet vetëm për lëndë drusore

Publikuar tek: politike, më 17:09 19-09-2016 Ka çuar në Kuvend ligjin për importin e plehrave, por Shalsi flet vetëm për lëndë drusore

Deputeti i PS-së, Eduard Shalsi ka reaguar sot lidhur me projektligjin e dërguar në Kuvend nga ai dhe dy deputetë të tjerë të mazhorancës, për importin e plehrave.

Shalsi ka theksuar për Neës 24 se nuk bëhet fjalë për mbetje por për lëndë të parë drusore dhe qëllimi i këtij vendimi është “ti japë oksigjen industrisë së riciklimit”.

"T'i japim oksigjen industrisë së riciklimit. Të mos e lëmë industrinë ricikluese të vdesë. Duhet leje e posaçme për përpunimin e mbetjeve. Jo mbetjeve, pro lëndëve të para drusore...Nuk do importohet asnjë mbetje për djegie në Shqipëri. Shqipëria nuk do të kthehet në "kazan mbetjesh". 70-80% e mbetjeve do të eksportohen vetëm 1-2 dogana për imortin e mbetjeve", ka thënë Shalsi.

Eduard Shalsi dhe Ervin Bushati nga PS, si dhe Bujar Derveni nga LSI janë deputetët që kanë dorëzuar në Kuvend këtë projektligj.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011839866638184
array(1) { ["section"]=> string(94) "ka-cuar-ne-kuvend-ligjin-per-importin-e-plehrave-por-shalsi-flet-vetem-per-lende-drusore-53404" }