Ka vaksinuar rreth 30% të popullsisë, Izraeli fillon vaksinimin edhe për adoleshentët

Publikuar tek: bota, më 22:42 23-01-2021 Ka vaksinuar rreth 30% të popullsisë, Izraeli fillon vaksinimin edhe për adoleshentët Ilustruese

Izraeli është një nga shtetet që ka vaksinuar më shumë qytetarë, pasi nrreth 305 e popullsisë e kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër koronavirusit.

Më shumë se 2.5 milionë banorë janë vaksinuar, ndërkohë që shteti izraelit ka filluar të vaksinojë edhe adoleshentët.

Duke filluar nga dita e sotme, adoleshentët e moshës 16-18 vjeç do t’u jepet doza e parë e vakinës kundër koronavirusit.

Kujtojmë se Izralei ishte një nga shtete e para që filloi vaksinimin në 20 dhjetor të vitit të kaluar, ku të parët që e morën vaksinën ishin pjesëtarët e perosnelit shendetësor dhe më pas të moshuarit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet në Holandë ‘El Chapo i Azisë’ (HISTORIA)
Gjoba është një shifër modeste, policët gjejnë mënyrën për të ndëshkuar turistët që nuk mbajnë maskë »
Article Logic
Execution time: 0.011115074157715
array(1) { ["section"]=> string(90) "ka-vaksinuar-rreth-30-te-popullsise-izraeli-fillon-vaksinimin-edhe-per-adoleshentet-236147" }