‘’Kadri Roshi i futi duart infermieres, më pas u dënua me punë në guroren në Dajt’’, lexoni rrëfimin e regjisorit Muharrem Fejzo

Publikuar tek: aktualitet, më 08:58 02-11-2015 ‘’Kadri Roshi i futi duart infermieres, më pas u dënua me punë në guroren në Dajt’’, lexoni rrëfimin e regjisorit Muharrem Fejzo

Regjisori Muharrem Fejzo, në librin e tij ‘’Të pathënat’’ bën publik faktin e dënimit me punë të detyruar të aktorit të madh shqiptar, Kadri Roshi.

E gjitha, pasi sipas ‘’shpifjes’’ Roshi shfaqi pëlqyeshmëri për një infermiere, por sipas Fejzos,  kjo ishte në kundërshtim me atë që kërkonte regjimi.

Ja çfarë shkruan regjisori i njohur shqiptar për aktorin e madh Roshi:

“Problemi më i pazgjidhshëm ishte Kadri Roshi. Ai ishte ndëshkuar nga organizata e partisë e teatrit për ‘’imoralitet’’ dhe e kishin çuar për riedukim në guroren e malit të Dajtit! Ishte për të qeshur dhe për të qarë. Shpifja: (Kadriu, kur ishte i shtruar në spital, nuk e di përse, i kishte futur duart infermieres…!) Mjaftonte kjo që komunisti  Kadri të jepte llogari përpara shokqëve të partisë. Shoku Vaskë tha duke qeshur: ‘’Ce de, u bë qameti, se i shkau dora Kadriut dhe u fut në shalët e infermieres! Po dhe ajo kuçkë e madhe. Vetë ia ziente gjakun Kadriut të varfër me gjithë ato sissë që sa nuk i merrnin firomën, kur i vinte termometrin. Vetëm komiteti i partisë mund t’i japë dum këtij muhabeti. Unë nuk të ndihmoj dot, më vjen keq’’

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ja si mund ta ndihmoni Kristin e vogël që vuan nga sëmundja e rrallë
Rrefimi prekës i balerinës shqiptare Sigi Gjini: U riktheva në jetë pas komës për të fshirë lotët e nënës sime »
Article Logic
Execution time: 0.012950897216797
array(1) { ["section"]=> string(128) "kadri-roshi-i-futi-duart-infermieres-me-pas-u-denua-me-pune-ne-guroren-ne-dajt-lexoni-rrefimin-e-regjisorit-muharrem-fejzo-24469" }