Kafeja do zhduket në fund të shekullit

Publikuar tek: bota, më 09:27 15-05-2016 Kafeja do zhduket në fund të shekullit

Sipas një studimi të realizuar në Britaninë e Madhe dhe Etiopi, 70 për qind e kafes në botë mund të zhduket deri në vitin 2080.

Studimi i publikuar në revistën shkencore “Plos One” parashikon se ndryshimet klimaterike mund ta bëjnë tokën të papërshtatshme për bimët arabike (që prodhon më shumë kafe).

Hulumtuesit në “Royal Botanic Gardens” të Keë dhe ata të Mjedisit dhe Forumit të Kafesë në Etiopi studiuan se si ndryshimet klimaterike mund ta bëjnë tokën të papërshtatshme për bimët, veçanërisht kafenë, të cilat janë mjaft të ndjeshme ndaj ndryshimit të temperaturës dhe rreziqeve të tjera, transmeton Newsbomb.al, duke përfshirë pesticidet dhe sëmundjet e ndryshme.

Në rastin më të mirë deri në vitin 2080 do të zhduket 38 për qind e kafesë në tokë ndërsa skenari më i keq parashikon zhdukjen nga 90 deri në 100 për qind të bimës së kafesë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013070106506348
array(1) { ["section"]=> string(44) "kafeja-do-zhduket-ne-fund-te-shekullit-40485" }