Kalifornia është në prag të katastrofës, rrezikohet nga 4 tërmete shkatërrues

Publikuar tek: bota, më 17:18 26-02-2016 Kalifornia është në prag të katastrofës, rrezikohet nga 4 tërmete shkatërrues

Një studim i ri sizmiologjik ka nxjerrëtë dhëna tronditëse lidhur me situatën e pllakafe tektonike nën sipërfaqen e një prej qyteteve më të mëdha të SHBA-ve, San Francisco-n.

Studiuesit thonë se pllakat tektonike janë afruar në pikën maksimale duke depozituar energji që mundtë rezultojnë në tëmrete shkatërruese. Krateri nëntokësor është rreth 1,300 kilometra i gjatë dhe shumë prej pllakave ndodhen nën pjesët e banuara. Katër tërmetet e fuqishme që pritet të godasin vendin në çdo çast parashikohet të jenë me magnitudë nga 6.8 në 7.1.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policët filmuan UFO në Londër, objekt i madh sa një fushë futbolli (VIDEO)
Trump jashtë çdo logjike, shokon me deklaratën e tij: Ndoshta do dilja me time bijë »
Article Logic
Execution time: 0.011674165725708
array(1) { ["section"]=> string(82) "kalifornia-eshte-ne-prag-te-katastrofes-rrezikohet-nga-4-termete-shkaterrues-33621" }