Kalohet për gjykim në Gjykatën e Lartë çështja ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të Policisë Vlorë Jaeld Çela

Publikuar tek: aktualitet, më 20:15 22-01-2021 Kalohet për gjykim në Gjykatën e Lartë çështja ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të Policisë Vlorë Jaeld Çela Saimir Tahiri dhe vokati Maks Haxhia

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të Policisë Vlorë Jaeld Çela.

Tahiri është dënuar nga Krimet e Rënda për shpërdorim detyre me 3 vite shërbim prove, ndërsa Jaeld Çela u dënua me 3 vite e 4 muaj burg, ndërkohë që vendimi për gjykimin në Gjykatën e Lartë është marrë në Dhomën e Këshillimit.

Pas gjykimit në Apel, kjo gjykatë vendosi që çështja të rikthehej edhe njëherë në Gjykatën e Shkallës së Parë, por ish-ministri bëri recurs në Gjykatën  eLartë, pasi nuk e pranoi vendimin e Apelit.

ende nuk dihet se kur do të fillojë procesi në Gjykatën e Lartë, pasi çështja kërkon 5 gjyqtarë për ta gjykuar, ndërsa momentalisht kjo gjykatë ka vetëm 3 gjyqtarë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Motori bie nga ura në Pukë, humb jetën një person
Pedagogu këshillon Salianjin: Ka ardhur koha t’i biesh Bashës, ka treguar që zmbrapset. Mëso nga Mark Marku dhe Tomorr Alizoti »
Article Logic
Execution time: 0.011514902114868
array(1) { ["section"]=> string(133) "kalohet-per-gjykim-ne-gjykaten-e-larte-ceshtja-ndaj-ish-ministrit-saimir-tahiri-dhe-ish-drejtorit-te-policise-vlore-jaeld-cela-236017" }