Kampi i Tepelenës, Xhufi dhe Tufa përballen “live”: Një Aushvic pa dhomat e gazit dhe krematoriumin

Publikuar tek: aktualitet, më 20:50 03-04-2018 Kampi i Tepelenës, Xhufi dhe Tufa përballen “live”: Një Aushvic pa dhomat e gazit dhe krematoriumin

Shkrimtari Agron Tufa ka reaguar pas rrëfimeve që ka bërë historiani Pëllumb Xhufi për situatën në të cilën jetonin të internuarit në kampin e Tepelenës.

Në emisionin “Studio e hapur” me Eni Vasilin në News24, Tufa tha se realiteti në të cilin kanë jetuar njerëzit në atë kamp, ka qenë shumë i hidhur.

Ai thotë se Kampi i Tepelenës i ngjan një aushvici, por pa dhomat e gazit dhe krematoriumin.

“Ajo çfarë tregonin ata që kanë jetuar në kampet e Tepelenës flasin për një realitet krejt ndryshe nga ajo situata ‘rozë’ që solli Ruçi. Kampi i Tepelenës ka qenë një aushvic minus dhomat e gazit dhe krematoriumin. Rrëfimet që tregojnë edhe për të arratisurit nga ky kamp tregojnë një realitet krejt ndryshe. Ka fakte tronditëse edhe për kampin e Maliqit. Në kampin e Tepelenës kanë qenë familje kryesisht nga veriu, pleq, gra, fëmijë”, u shpreh shkrimtari Tufa.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbardhet kërkesa e Prokurorisë: Ja masat e sigurisë për 23 protestuesit e arrestuar
Berisha publikon dokumentet: Është falsifikuar ora e ndalimit të protestuesve »
Article Logic
Execution time: 0.011711120605469
array(1) { ["section"]=> string(102) "kampi-i-tepelenes-xhufi-dhe-tufa-perballen-live-nje-aushvic-pa-dhomat-e-gazit-dhe-krematoriumin-115576" }