Kanadaja ndryshon fjalët e himnit të saj kombëtar, arsyeja do t’ju habisë

Publikuar tek: bota, më 21:43 02-02-2018 Kanadaja ndryshon fjalët e himnit të saj kombëtar, arsyeja do t’ju habisë

Tashmë Kanadaja ka ndryshuar fjalët e Himnit të saj Kombëtar.

Arsyeja është barazia gjinore. Senati kanadez ka votuar pro këtij ndryshimi pasi vargjet e vjetra të himnit konsideroheshin si “paragjykuese. Kjo për shkak se në tekstin e tij përmendej fjala “djemtë”.

Që prej vitit 1980 kur ky himn u vendos, ishin bërë përpjekje për heqjen e kësaj fjale nga teksti, kjo për shkak se përfaqsonte vetëm gjininë mashkullore.

Sipas shtetasve kanadezë ky vendim mund të duket i thjeshtë, por ata janë shumë të lumtur për miratimin e tij. Kjo sepse tashmë ndihen të përfaqsuar në himnin e tyre kombëtar. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01335597038269
array(1) { ["section"]=> string(79) "kanadaja-ndryshon-fjalet-e-himnit-te-saj-kombetar-arsyeja-do-t-ju-habise-108911" }