Kandidatja për presidente e KE: Do mbështes hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Publikuar tek: bota, më 15:24 15-07-2019 Kandidatja për presidente e KE: Do mbështes hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Kandidatja për presidente e KE Ursula von der Leyen

Kandidatja për Presidente e Komisionit Europian, njëkohësisht ministre e Mbrojtjes së Gjermanisë, Ursula von der Leyen ka premtuar mbështetjen e saj për hapjen e negociatave të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Sipas mediave në Maqedoni, von der Leyen dha një përgjigje pozitive ndaj kërkesës së Grupit të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Europian, që i kërkuan ministres gjermane të Mbrojtjes të vazhdojë me politikën e zgjerimit të Komisionit të mëparshëm.

Hapja e bisedimeve të pranimit me Tiranën dhe Shkupin u rekomandua nga Komisioni Europian i kryesuar nga Jean-Claude Juncker si këtë vit ashtu edhe në vitin 2018, por Këshilli i Bashkimit Evropian vendosi të shtyjë vendimin dy herë. Vendimi përfundimtar pritet të jepet në tetor të këtij viti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çifti puthet në mënyrë romantike pasi vranë luanin, masakrohen në rrjetet sociale (NGJARJA NË AFRIKË)
Burg për 12 anëtarët e bandës shqiptare të kokainës në Londër (FOTO-EMRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.010828018188477
array(1) { ["section"]=> string(109) "kandidatja-per-presidente-e-ke-do-mbeshtes-hapjen-e-negociatave-per-shqiperine-dhe-maqedonine-e-veriut-172278" }