Kandidon për deputete, e para transgjinore në parlamentin e Britanisë

Publikuar tek: bota, më 15:52 08-06-2017 Kandidon për deputete, e para transgjinore në parlamentin e Britanisë

Një kandidate e Partisë Laburiste në zgjedhjet e sotme në Britani mund të bëhet deputetja e parë transgjinore në historinë e Parlamentit.

Sophie Cook, inxhiniere dhe aktiviste është 50-vjeçë dhe ka tre fëmijë. Transformimi i saj nga mashkull në femër ka filluar që në vitin filloi të 1998.

Cook, e cila është gjithashtu një fotograf për klubin e futbollit të Bournemouth, foli për "ankthin e saj" në tranzicion nga burrë në grua.

Sipas saj njerëzit transgjinorë ishin të nënpërfaqësuar në të gjitha nivelet e shoqërisë dhe se ajo kishte vendosur të kandidonte në mënyrë që t’i përfaqësonte në parlament.

"Është shumë e rëndësishme që Parlamenti të pasqyrojë diversitetin e shoqërisë sonë, me anëtarë nga të gjitha sferat e jetës pavarësisht nga gjinia, seksualiteti, identiteti gjinor, raca, feja dhe aftësia e kufizuar", tha ajo për The Indipendent.

Zgjedhjet në Britani po zhvillohen ditën e sotme dhe shumë shpejt do të mësojnë nëse Cook do të jetë e para transgjinore në parlament.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012253046035767
array(1) { ["section"]=> string(74) "kandidon-per-deputete-e-para-transgjinore-ne-parlamentin-e-britanise-81727" }