‘Kanë goditje të përditshme dhe lëvizje të pllakave tektonike’, Sazan Guri publikon hartën e Shqipërisë dhe tregon cilat zona janë më të prekura

Publikuar tek: aktualitet, më 20:50 02-12-2019 ‘Kanë goditje të përditshme dhe lëvizje të pllakave tektonike’, Sazan Guri publikon hartën e Shqipërisë dhe tregon cilat zona janë më të prekura Ambientalisti Sazan Guri

Ambientalisti dhe gjeologu Sazan Guri ka publikuar mbrëmjen e sotme hartën e Shqipërisë, e cila sipas tij tregon zonat tektonike më të prekura nga tërmetet.

Guri shkruan se në historinë e tërmeteve në vendin tonë, më i larti i 300 viteve ka qenë ai me magnitudë 6.3, duke përjashtuar atë të vitit 1273 në Durrës që ka qenë 6.6.

“Ja cilat jane zonat tona tektonike qe preken nga goditjet e perditshme te levizjes se pllakave dhe qe grumbullojne energji per nje kohe te caktuar dhe e shperthejne ate prane daljeve te tyre respektive tektonike nje here ne kaq vite, pa ndonje rregull kohor, por jo më të madh se 6.3 në histrorine e termeteve qysh 300 vjet para krishtit deri më sot meperjashtim te nje rasti me 1273 ne Durres qe ka qene 6,6, por i dyti pas 6 vjetesh ka qene me i ulet 6,0. Historikisht, te trete nuk ka pasur. them se duhet të shërbejë për ligjësi statisikore dhe po aq natyrore”, shkruan Sazan Guri, ndërsa publikon dhe hartën.

Screenshot_3.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025177955627441
array(1) { ["section"]=> string(148) "kane-goditje-te-perditshme-dhe-levizje-te-pllakave-tektonike-sazan-guri-publikon-harten-e-shqiperise-dhe-tregon-cilat-zona-jane-me-te-prekura-188167" }