Kaos, italianët ia mbathin nga Libia pas kërcënimit të ISIS

Publikuar tek: bota, më 19:44 15-02-2015 Kaos, italianët ia mbathin nga Libia pas kërcënimit të ISIS

 Njëqind Italianë në Libi ikën para shtypjes së një vendi në të cilin terroristët e ISIS, ditë pas dite, çojnë përpara projektin e tyre të zgjerimit.

Ky veprim vjen si pasojë e kërcënimeve të bëra  nga i ashtëquajturi Kalifi  ndaj ministrit të Jashtëm Gentiloni. Ministria e Jashtme, megjithatë, specifikon se "ky nuk është një evakuim".

 Një anije e marinës shërben si bazë për kthimin ndërsa një tjetër e Forcave Ajrore Predator (pa shofer) monitoron situatën nga lart. Anija me italianët do të ndalojë në Maltë për t’u furnizuar, pastaj do të vazhdojë në Augusta ku do të do të jetë dhe destinacioni final. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01298713684082
array(1) { ["section"]=> string(63) "kaos-italianet-ia-mbathin-nga-libia-pas-kercenimit-te-isis-3434" }