KAOS me zgjedhjet në Kosovë, KQZ nuk certifikon listat e 3 partive, mes tyre edhe Vetëvendosje

Publikuar tek: rajon, më 20:44 22-01-2021 KAOS me zgjedhjet në Kosovë, KQZ nuk certifikon listat e 3 partive, mes tyre edhe Vetëvendosje Mbledhja e KQZ ne Kosove

Kaos total për sa i përket zgjedhjeve të 214 shkurtit në Kosovë, pasi KQZ nuk ka certifikuar listat e Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nsimës.

Listat e këtyre partive nuk janë certifikuar nga KQZ pasi këto parti kanë patur kandidatë që Këshilli Gjyqësor I Kosovës ka konstatuar që janë dënuar në 3 vitet e fundit.

Edhe pse partive u ishte dhënë mundësia që të zëvendësonin kandidatët e dënuar, ata nuk kanë pranuar dhe kanë çuar në KQZ të njëjtën listë, pork jo e fundit nuk ua ka pranuar.

Vetëvendosje duhej të zëvendësonte 5 kandidatë në listë, njëri prej të cilëve është kryetari edhe kandidati për kryeministër Albin Kurti, i cili nuk do të lejohet të kandidojë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbardhen përgjimet e politikanëve italianë të lidhur me Ndragetën: Lorenzo ka kontakte në Shqipëri, atje është tokë e virgjër dhe ka korrupsion, ministri do e zbusë procesin
»
Article Logic
Execution time: 0.012835025787354
array(1) { ["section"]=> string(99) "kaos-me-zgjedhjet-ne-kosove-kqz-nuk-certifikon-listat-e-3-partive-mes-tyre-edhe-vetevendosje-236019" }