Kaos në Hong-Kong, bllokohet transporti ajror

Publikuar tek: bota, më 12:32 12-08-2019 Kaos në Hong-Kong, bllokohet transporti ajror Protesta në aeroportin e Hong-Kongut

Protestat masive të ditëve të fundit në Hong-Kong kanë paralizuar sistemin e transportit ajror. 5000 demonstrues kanë bllokuar terminalin kryesor të aeroportit të Hong-Kongut. Kjo situatë kaotike i ka detyruar autoritetet të pezullojnë mbi 100 fluturime jashtë vendit.

Megjithatë, lejohen të ulen në Hong-Kong avionët që vijnë drejt tij. Policia nuk ka bërë të ditur nëse do të ndërhyjë për të shpërndajë protestuesit, të cilët janë ngritur në këmbë kundër qeverisë prej 4 ditësh.

Ligji i ekstradimit të qytetarëve të dënuar të Hong-Kongut drejt Kinës ka acaruar opinion publik në vend duke nxitur një valë të madhe zemërimi ndaj autoriteteve shtetërore. Ata kërkojnë shfuqizimin e ligjit në fjalë. Prej dy muajsh, policia dhe demonstruesit janë përplasur në mënyrë të dhunshme me njëri-tjetrin.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012670993804932
array(1) { ["section"]=> string(51) "kaos-ne-hong-kong-bllokohet-transporti-ajror-175082" }