‘Kapacitetet spitalore janë ezauruar’, Spahia: Situata është alarmate, për të luftuar COVID duhet...(E PLOTË)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:13 25-10-2020 ‘Kapacitetet spitalore janë ezauruar’, Spahia: Situata është alarmate, për të luftuar COVID duhet...(E PLOTË)

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Bardh Spahia ka denoncuar, duke thënë se kapacitetet spitalore ekzistuese janë ezauruar.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Bardhi shprehet se për të ngritut një repart të terapisë intensive Covid-19, nuk duhen vetëm spitale dhe krevatë, por personel mjekësor i trajnuar mirë.

Ndër të tjera Bardhi shkruan se rritja e kapaciteteve do të thotë më shumë mundësi që shumë nga pacientët që lihen në shtëpi edhe kur paraqesin shenja të rëndësishme të mund të trajtohen më shpejt në kushte spitalore duke e përmirësuar shumë prognozën.

Postimi i plotë:

KAPACITETET SPITALORE EKZISTUESE JANE EZAURUAR: PER TE LUFTUAR COVID-19 DUHET PERSONEL I TRAJNUAR, E JO NUMRA TE IMPROVIZUAR!!!

Për të ngritur një repart të terapisë intensive Covid-19, jo spital sic premton në ajër kryeministri-piktor, nuk mjafton një krevat e respirator, por mbi të gjitha duhet personel i trajnuar mirë madje, mjekësor e infermieristik. Dhe me trajnimin e tyre nuk mund të improvizohet, sepse bëhet fjalë për të shërbyer në reparte dhe situata tepër të vështira, bëhet fjalë për jetë njerëzore.

Ky është një shqetësim që e kemi përcjellë në vazhdimësi por autoritetet shqiptare e kanë trajtuar me të vetmin mekanizëm që njohin: propagandën! Të papërgjegjshëm e qesharakë, njëlloj si etërit e tyre në diktaturë që e propagandonin Shqipërinë shkëmb-graniti kur njerëzit merrnin ushqim me tollon, kryeministri dhe ministrja e shëndetësisë ende artikulojnë dokrra të tipit se kanë kapacitete por ende nuk ka nevojë për to, edhe pse cdo ditë afro 25-30% e të testuarve, sipas shifrave që vetë përcjellin, dalin të infektuar!

Rritja e kapaciteteve do të thotë më shumë mundësi që shumë nga pacientët që lihen në shtëpi edhe kur paraqesin shenja të rëndësishme të mund të trajtohen më shpejt në kushte spitalore duke e përmirësuar shumë prognozën. A e keni pyetur ndonjëherë vehten përse e kemi afro 100% vdekshmërinë e pacientëve covid+ të intubuar, ndërkohë që Italia në pikun maksimal e me pacientë me moshë mesatare shumë më të lartë arrinte në 50%...??

Pra situata është alarmante! Mjaft me video propagande! Merrni masat të rrisni kapacitetet se indiferenca do ketë kosto të pakthyeshme!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Naftëtaret e Ballshit në ditën e 11-të të grevës së urisë: Kryeministri thotë të negociojmë, s’po kërkojmë lëmoshë, por lekët e punës
U kap me 48 kile kanabis, arrestohet 52-vjeçari në Himarë »
Article Logic
Execution time: 0.0091400146484375
array(1) { ["section"]=> string(107) "kapacitetet-spitalore-jane-ezauruar-bardhi-situata-eshte-alarmate-per-te-luftuar-covid-duhet-e-plote-225062" }