Nga Shqipëria në Itali, kapet gomonia me 2.3 ton marijuanë, në pranga dy persona

Publikuar tek: aktualitet, më 11:54 02-09-2017 Nga Shqipëria në Itali, kapet gomonia me 2.3 ton marijuanë, në pranga dy persona

Guarda de Financa e komandës së San Benedetto del Tronto ka zhvilluar një operacion antidrogë ku u sekuestruan 2,3 ton marijuanë dhe u arrestuan dy persona njëri prej tyre shqiptar.

Kjo është sasia më e madhe e drogës e kapur në këtë zonë. Mediat italiane raportojnë se finalizimi me sukses i operacionit u bë falë informacioneve që policia dispononte se një gomone e nisur nga Shqipëria ishte gati për të shkarkuar një ngarkesë droge në grykën e lumit Tronto .

POLICIA NJOFTON SE: 

Në lidhje me një sasi prej 2322 kg lënde narkotike të sekuestruar nga GdF në zonën e San Benedetos Itali ju informojmë se; Gomonia oqeanike ka mundur të shkarkojë në breg të detit lëndën narkotike dhe është larguar në ujrat detare mes Kroacisë dhe Malit te Zi duke i shpëtuar ndjekies së skuadrave të GdF.

Skuadrat e GdF në afërsi të bregut në zonën e San Benedetos kanë sekuestruar lëndën narkotike të hedhur nga gomonia në një sasi prej 2322 kg e dyshuar marjuanë dhe 625 litra benzinë, si dhe kanë arrestuar dy persona të cilët ishin me një furgon gati për të transportuar lëndën narkotike, konkretisht: shtetasi shqiptar rezident në Itali K.D, 24 vjeç dhe shtetasi italian R. A. 63 vjeç.

 Vijojnë hetimet e përbashkëta Itali -Kroaci-Mal i Zi dhe Shqipëri, ku ka një shkëmbim intensiv të informacioneve me policine italiane dhe Guardia di Finanza per hetimin e rastit, por nuk ka elemente që lidhin këtë rast trafikimi me Shqiperinë.

Gomonia ka mundur t'i shpëtojë ndjekjes që ka zgjatur disa orë derisa ka humbur gjurmët në ujërat mes Kroacisë dhe Malit të Zi Vijon kontrolli në det për gjetien e gomones dhe arrestimin e trafikantëve.

21298578_10210802082070158_1958924435_o.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019479990005493
array(1) { ["section"]=> string(75) "kapet-gomonia-me-2-3-ton-marijuane-nga-shqiperia-ne-pranga-dy-persona-90939" }