Kastrati: Biznesi mundësi për hapjen e vendeve të reja të punës

Publikuar tek: ekonomi, më 10:54 30-01-2015 Kastrati: Biznesi mundësi për hapjen e vendeve të reja të punës

 

Sipas Drejtores të Sipërmarjes në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, Pranvera Kastrati, ekziston mundësia që biznesi të mos eksportojë mallrat por të mundësojë përpunimin e tyre në vend duke ofruar në këtë mënyrë hapjen e vendeve të reja të punës, duke patur parasysh grupin e mineraleve.

Sipas Kastratit, te kjo ka ndikuar dhe politika qeverisëse për rentën minerare. Eksportet në muajin Dhjetor, patën një rënie prej 10.5% kundrejt Nëntorit e Dhjetorit të vitit 2013. Sipas publikimit të të dhënave zyrtare nga INSTAT të tregëtisë së jashtme ditën e djeshme, rezulton një thellim i deficitit tregëtar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093138217926025
array(1) { ["section"]=> string(67) "kastrati-biznesi-mundesi-per-hapjen-e-vendeve-te-reja-te-punes-1889" }