Katalonja përplaset sërish me Madridin: Nuk ka zgjdhje të parakohëshme

Publikuar tek: bota, më 14:21 27-10-2017 Katalonja përplaset sërish me Madridin: Nuk ka zgjdhje të parakohëshme

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont ka hedhur poshtë mundësinë për zgjedhje të përshpejtuara rajonale dhe i ka kërkuar parlamentit të vendosë se çfarë hapash të mëtejshme do të ndërmarrë, ndërkohë që vazhdon kriza politike lidhur me përpjekjet e rajonit për shkëputje nga Spanja.

Në deklaratën e sotme, pasi kishte ndryshuar disa herë planet se kur do ta bënte njoftimin, zoti Puigdemont tha se Madridi nuk kishte dhënë garanci të mjaftueshme se zgjedhjet do të parandalonin vendosjen e qeverisjes direkte nga Madridi, shkruan Zëri i Amerikës. Ai tha se kishte qenë i gatshëm të njoftonte zgjedhjet nëse do të kishte marrë garancitë e nevojshme nga Madridi.

Më parë sot, zoti Pigdemont tha se qeveria spanjolle do ta acarojë krizën politike lidhur me përpjekjet e Katalonjës për pavarësi, nëse parlamenti vendos të vërë në jetë kërcënimet për t’i hequr rajonit autonominë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022513866424561
array(1) { ["section"]=> string(75) "katalonja-perplaset-serish-me-madridin-nuk-ka-zgjdhje-te-parakoheshme-97424" }