Katalonja po shkon drejt pavarsisë, ja data e referendumit

Publikuar tek: bota, më 21:54 09-06-2017 Katalonja po shkon drejt pavarsisë, ja data e referendumit

Rajoni i Katalonjës që prej kohësh e ka kërkuar pavarsinë nga Spanja por mesa duket e ka marrë vendimin për tu ndarë nga Spanja. Qeveria rajonale e Katalunjës  ka vendosur tashmë zhvillimin e referendumit mbi pavarësinë dhe ka vendosur gjithashtu datën e zhvillimit.

Kryeministri Carles Puigmont, ka deklaruar ditën e sotme se në 1 tetor katalanasit do të vendosin nëse e duan që rajoni të bëhet një republikë e pavarur apo jo. Nga ana tjetër, qeveria e Madridit e shikon procesin si një votim të paligjshëm, pasi sipas kushtetutës referendumet mbi sovranitet duhet të mbahen në nivel kombëtar dhe jo rajonal.

Në muajin mars ish-kryeministri Artur Mas, paraardhësi Puigmont, u ndalua të ushtronte detyrën e tij për dy vite pasi organizoni në vitin 2014 një referendum të paligjshëm mbi pavarësinë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm me hanxhar në një shesh të Londrës
Paralajmërimi: Kriza e Katarit mund të na çojë drejt një lufte të re »
Article Logic
Execution time: 0.010286092758179
array(1) { ["section"]=> string(63) "katalonja-po-shkon-drejt-pavarsise-ja-data-e-referendumit-81912" }