Katër vende kanë gjysmën e të infektuarve me Covid-19 në të gjithë botën (JA LISTA E KUQE E SHTETEVE PROBLEMATIKE)

Publikuar tek: bota, më 22:26 01-07-2020 Katër vende kanë gjysmën e të infektuarve me Covid-19 në të gjithë botën (JA LISTA E KUQE E SHTETEVE PROBLEMATIKE) Fotomontazh/ Bota e prekur nga Covid-19, shifrat

Sot, nëqoftëse i referohemi shifrave zyrtare, numërohen 10.712.331 të infektuar me Covid-19 në të gjithë botë, teksa gjysma e këtyre janë vetëm në katër vende.

Listën e kuqe e kryeson SHBA me 2.760.251 të orekur, më pas vjen Brazili me 1.426.913, Rusia me 654.405 dhe India me 605.216 të prekur. Së bashku bëjnë 5.446.785, pra 50% të të prekurve në të gjithë botën.

16.JPG

Në total në gjithë vendet e prekura janë shëruar 5.862.954 pacientë ndërsa kanë humbur jetën 516.692 persona. Edhe përsa i përket numrit të viktimave, është SHBA ajo që kryeson, me 130.524 e më pas vjen Brazili me 60.194.

total.JPG

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010434865951538
array(1) { ["section"]=> string(119) "kater-vende-kane-gjysmen-e-te-infektuarve-me-covid-19-ne-te-gjithe-boten-ja-lista-e-kuqe-e-shteteve-problematike-212494" }