KE publikon sondazhin “Euro-barometër 2018”, ja si e vlerësojnë shqiptarët ekonominë dhe punësimin

Publikuar tek: ekonomi, më 12:08 07-08-2018 KE publikon sondazhin “Euro-barometër 2018”, ja si e vlerësojnë shqiptarët ekonominë dhe punësimin Rezultatet e sondazhit

Këshilli Europian ka bërë sondazhin “Euro barometër” me shqiptarët për vlerësimin e ekonomisë sipas tyre.

KE ka realizuar 1048 intervista me popullin shqiptar duke i pyetur se si e vlerësojnë situatën financiare  dhe situatën e punësimit në Shqipëri.

Nga ky sondazh i cli bazohet në intervista të drejtpërdrejta KE ka dalë në rezultatet se62% e shqiptarëve e vlerësojnë “pozitivisht” situatën financiare.

Ndërsa përsa i përket situatë së punësimit 57% e të intervistuarve e kanë vlerësuar po ashtu pozitivisht.

Sakaq sipas rezultateve të KE ekonomia dhe punësimi në Shqipëri janë përmirësuar duke u krahasuar me katër vite më parë, ku dhe është bërë për herë të parë ky barometër.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033448934555054
array(1) { ["section"]=> string(102) "ke-publikon-sondazhin-euro-barometer-2018-ja-si-e-vleresojne-shqiptaret-ekonomine-dhe-punesimin-130403" }