“Kemi gjithçka përveç detit”, Përmeti ju fton për një fundjavë ndryshe

Publikuar tek: kulture-art, më 16:45 10-07-2017 “Kemi gjithçka përveç detit”, Përmeti ju fton për një fundjavë ndryshe

Është një nga ato qytete që me fanatizëm nuk pranon të ndryshojë, Përmeti është një qytet i vogël i shtrirë në juglindje të Shqipërisë.

Për Përmetin nuk di nga t’ia fillosh, pasi epitet për të nuk kanë fund, është qyteti i mikpritjes, i këngëve popullore me saze, i luleve, qyteti i verës, i rakisë e glikove unikale.

Në Përmet, pushuesit gjejnë gjithçka, përveç detit. Duket si një moto, por që si rrallë herë në këtë qytet është një shprehje që ngjit si zamkë, pasi jo shpesh ndodh që në një hapësirë aq të vogël gjeografike të gjesh pothuajse të gjitha aspektet që mund të tërheqi turistët.

Në Përmet ja vlen që të shkoni për shumëçka, por redaksia e neësbomb.al ju bën një listë me disa nga asetet më interesante, për të cilat ju nuk duhet ta lini pa vizituar këtë qytet dhe gjithë krahinën në tërësi.

-          Gatimet tradicionle të Përmetit

gatime_permet.jpg

-          Kanionet e Langaricës

kanionet_e_langarices.jpg

     Gryka e Këlcurës

kelcyra.jpg2.jpg

-          Objektet e Kultit (Kishat, Teqetë dhe Manastiret e shumta)

kisha_ne_permet.jpg

-          Krahina e Zagorisë

zagori.jpg

-          Lugina e Vjosës

vjosa.jpg

-          Frashëri

Shtepija-Muze-Vellezerit-Frasheri---Fshati-Frasher.jpg

-          Masivet pyjore të Hotovës, Orgenit, Borockës etj.

hotova_copy.jpg

-          Urat e Ali Pashë Tepelenës mbi Vjosë

Ura-e-Katitut-Benje-Permet-2.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024128913879395
array(1) { ["section"]=> string(73) "kemi-gjithcka-pervec-detit-permeti-ju-fton-per-nje-fundjave-ndryshe-85663" }