Këngë, valle dhe gatime tradicionale, studentët shqiptarë marrin pjesë në panairin e Trashëgimisë në Arabi (Foto dhe Video)

Publikuar tek: kulture-art, më 15:49 16-02-2017

Disa studentë shqiptarë, kryesisht nga qyteti i Elbasanit, që studiojnë në Arabinë Saudite, kanë marrë pjesë në një panair kushtuar Trashëgimisë Kulturore, Fetare, Historike dhe Kulinarisë.

Në panairin e organizuar nga Universitetit i Kasimit në Arabaninë Saudite, studentët shqiptarë, besimtarë dhe praktikantë të besimit myslimanë, kanë prezantuar Shqipërinë dhe Trashëgiminë Kulturore. Xhemi Stafa, një nga studentët pjesëmarrës në panair, tregon se në këtë event janë prezantuar gatime tradicionale, veshjet popullore, foto dhe video për të prezantuar Shqipërinë Turistike.

Panairi ornganizohet nga Universiteti i Kasimit në Arabinë Saudite. Në të morën pjesë shumë shtete të botës. Panairi ishte kulturor, fetar dhe historic, zgjati tre ditë dhe Shqipëria kishte stendën e vetë afër Kosovës. Ne paraqitëm foto turistike për të promovuar Shqipërinë. Ambasadës i pëlqeu pjesëmarrja jonë dhe e publikoi në Tëiter dhe Ministria e Jashtme.

Pati valle shqiptare, pati koreografi dhe këngë shqiptare. Presim të fitojmë cmimin e parë, me këngët labe “Cili je ti more Burrë”. Kënduam këngën “Shqipërinë e dua se jam Shqipëtar”. -tregon ndër të tjera Xhemi Stafa.

pop_copy.jpgpop1_copy.jpgpop2_copy.jpgpop3_copy.jpg

pop4_copy.jpg

pop5_copy.jpg

pop6_copy.jpgpop7_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075089931488037
array(1) { ["section"]=> string(125) "kenge-valle-dhe-gatime-tradicionale-studentet-shqiptare-marrin-pjese-ne-panairin-e-trashegimise-ne-arabi-foto-dhe-video-68930" }