Këngëtari Bob Dylan fiton çmimin Nobel për Letërsinë, ceremonia në Stokholm

Publikuar tek: kulture-art, më 12:13 13-10-2016 Këngëtari Bob Dylan fiton çmimin Nobel për Letërsinë, ceremonia në Stokholm

Këngëtari Bob Dylan ka fituar çmimin për Letërsinë të Nobelit, me argumentin se “ka krijuar shprehje poetike të reja brenda traditës së këngëve amerikane”.

Fituesi I Nobelit shpesh është I papritur, kështu ndodhi edhe me fituesin bjelloruse të vitit të kaluar, gazetaren Svetlana Alexievich që tregoi se ajo e zbuloi kur gazetarët I trokitën në derë dhe I thanë se kishte fituar çmimin.

Ceremonia u mbajt sot dhe u ndoq live nga miliona shikues nëpërmjet ekranit, në Stokholm.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028114080429077
array(1) { ["section"]=> string(80) "kengetari-bob-dylan-fiton-cmimin-nobel-per-letersine-ceremonia-ne-stokholm-56026" }