Keni fituar gjyqin dhe doni të riktheheni në punë? Qeveria thotë “JO” ! Ja kush preket nga ndryshimi i Kodit të Punës

Publikuar tek: aktualitet, më 06:49 15-09-2015 Keni fituar gjyqin dhe doni të riktheheni në punë? Qeveria thotë “JO” ! Ja kush preket nga ndryshimi i Kodit të Punës

Të gjithë punonjësit e administratës publike të cilët nuk kanë statusin e nënpunësit civil nëse, qoftë edhe në mënyrë të padrejtë do të hiqen nga puna, nuk do munden të rikthehen në pozicionin e punës.

Edhe pse gjykata mund t’u japë të drejtë, e vetmja gjë që ata përfitojnë është 1 vit pagë por jo punën e mëparëshme.

Qeveria vjen me ndryshime në Kodin e Punës, duke u hequr të drejtën punonjësve të larguar nga detyra pa të  drejtë. Sipas projektligjit që po diskutohet, neni 146 i Kodit të Punës është ndryshuar.

 “Zgjidhja e kontratës pa shkaqe të arsyeshme nga punëdhënësi është e pavlefshme.Punëmarrësi ka të drejtë të kërkojë deri në 1 vit pagë, që i shtohet pagës që ai duhet të marrë gjatë afatit të njoftimit”,  thuhet tashmë në Nenin 146, pika 3.

Në rast se paragrafi specifik që mbron punonjësit e administratës pa status, hiqet atëhere nga ky vendim do të preken : “Mësuesit, infermierët, ushtarakët, policët, sanitarët, punonjës të shërbimit...”.

Megjithatë Zv.ministrja e Punës dhe Çështjeve Sociale, Genta Sulaj, tha se do e rishikonte këtë nen dukeqenë se nuk e kishte parë mirë.

Ndryshimi u diktua nga kryetarja e Komisionit të Integrimit Majlinda Bregu, gjatë mbledhjes së ditës së djeshme.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas denoncimit të PD shkarkohet drejtori i shkollës në Berat, paraqiti vërtetim fals
Ish- të dënuarit jo më mundësi punësimi në shtet, ligji i ri gati për miratim brenda muajit »
Article Logic
Execution time: 0.013593912124634
array(1) { ["section"]=> string(118) "keni-fituar-gjyqin-dhe-doni-te-riktheheni-ne-pune-qeveria-thote-jo-ja-kush-preket-nga-ndryshimi-i-kodit-te-punes-20786" }